Bágyi Balázs New Quartet

Perkusista i kompozytor Balázs Bágyi jest jednym z najbardziej cenionych muzyków współczesnej węgierskiej sceny jazzowej. Kierując własnymi zespołami od ponad dwudziestu lat prowadzi międzynarodową działalność koncertową.

Będąc członkiem różnych grup tworzy muzykę niemal wszystkich gatunków, zaś jego wyjątkowy, melodyjny styl gry na perkusji dostarcza niezapomnianych wrażeń. Istniejący w latach 2004-2011 poprzedni kwartet Balázsa Bágyi był niezwykle ważną węgierską formacją etno-jazzową, odnoszącą liczne sukcesy na światowych scenach muzycznych.

Muzyka jego najnowszego kwartetu zawiera mniej elementów ludowych, lecz brzmi jak współczesny, czysty jazz akustyczny oparty w znacznej mierze na elementach post-bopowego stylu.

Muzycznymi partnerami węgierskiego perkusisty są najlepsi artyści młodego pokolenia z Budapesztu: grający z oszałamiającą energią saksofonista Soso Lakatos; posiadający klasyczne wykształcenie i nagrodzony tytułem Junior Prima pianista Dezső Oláh, a także uważany za jednego z najznakomitszych basistów w Europie Środkowej Péter Oláh. Repertuar kwartetu opiera się na oryginalnych kompozycjach lidera.

www.balazsbagyi.com

Soso Lakatos  – saksofony
Dezső Oláh – fortepian
Péter Oláh – bas
Balázs Bágyi – perkusja

bbnq_2016_small_size_new