Prawie 1,5 roku czekaliśmy na możliwość wysłuchania na żywo muzyki z albumu ”Arcitc Riff” w oryginalnym składzie. Szczęśliwie już jesienią 2021 r. Joe Lovano dołączy do polskiego Tria Marcina Wasilewskiego na trasie koncertowej w wybranych salach oraz festiwalach w Polsce i Europie.

Album pt. Arctic Riff Tria Marcina Wasilewskiego miał swoją światową premierę w czerwcu zeszłego roku w prestiżowej wytwórni ECM RECORDS. Materiał został zaś nagrany we francuskim Studio La Buissonne w sierpniu 2019 roku i wyprodukowany przez Manfreda Eichera. Tym razem lider Tria, pianista i kompozytor Marcin Wasilewski zaprosił do współpracy Joe Lovano – ikonę amerykańskiego jazzu, giganta saksofonu tenorowego, laureata m.in. amerykańskiej Nagrody Muzycznej Grammy, zwycięzcę zeszłorocznego plebiscytu magazynu Down Beat na najlepszego saksofonistę tenorowego.

Pierwsza kreatywna kooperacja Tria Marcina Wasilewskiego i obdarzonego głębokim brzmieniem amerykańskiego tenorzysty Joe Lovano, od razu zaowocowała muzyką pełną skondensowanego feelingu, w której liryzm i siła wydają się idealnie zrównoważone. Ten wspólny projekt przedstawia m.in. nowe kompozycje Marcina i Joego, jak również standard Carli Bley, „Vashkar”. Album ”Arcitc Riff” zebrał na całym świecie kilkadziesiąt znakomitych recenzji, w tym m.in. znalazł się na 27 miejscu najważniejszych nowych albumów wybranych w ankiecie krytyków prestiżowego amerykańskiego magazynu Jazz Times – „Top New Releases of 2020″, zaś jeden z krytyków pisma wybrał ten właśnie album jako najlepsze nagranie 2020 roku.

Kwartet, w skład którego wchodzi Trio Marcina Wasilewskiego oraz amerykańska gwiazda saksofonu Joe Lovano, w pierwszej części trasy koncertowej wystąpi m. in. na festiwalach: GetCloser w Budapeszcie,  w fińskim Espoo na April Jazz Festival, następnie  podczas Belgrad Jazz Festival, JazzMi Festival w Mediolanie, Veneto Jazz w Wenecji, Roma Jazz Festival, odwiedzi także Palermo i Katanię na Sycylii oraz hiszpańską Sewillę i Puerto Real (Kadyks), aby  następnie zagrać serię koncertów w Polsce: w Warszawie,  Poznaniu, Szczecinie, Gdańsku, Krakowie i Katowicach.

Trasa koncertowa ”Arctic Riff Tour 2021” została dofinansowana ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu oraz jest realizowana we współpracy z Instytutem Adama Mickiewicza, Instytutami Polskimi w Budapeszcie, Madrycie i Rzymie, a także Fundacją Zbigniewa Seiferta.

Współorganizatorem trasy koncertowej jest Fundacja Muzyki Filmowej i Jazzowej, znana  m. in. z organizacji krakowskiego Konkursu i Festiwalu Jazz Juniors (Trio Marcina Wasilewskiego jest jednym z laureatów Konkursu Jazz Juniors w 1991 r.).

Polskie koncerty zespołu odbywają się dzięki współpracy ze Związkiem Artystów Wykonawców STOART, Centrum Kongresowym ICE Kraków, Akademią Muzyczną im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, a koncert  08 listopada w Teatrze Roma w Warszawie w ramach cyklu „Dobry wieczór jazz” stanowi również zapowiedź tegorocznego ECM Warsaw Festival, we współpracy z Fundacją Współpracy Polsko-Niemieckiej oraz Stowarzyszeniem Autorów ZAIKS.

Marcin Wasilewski Trio & Joe Lovano „Arctic Riff” Tour 2021

Joe Lovano – saksofon tenorowy
Marcin Wasilewski – fortepian
Sławomir Kurkiewicz – kontrabas
Michał Miśkiewicz – perkusja

26.10. – GetCloser Concerts, MomKult, Budapeszt, HUN
27.10. – April Jazz Festival, Tapiola Hall Espoo/Helsinki, FIN
28.10. – Belgrad Jazz Festival, Dom omladine Beograda, Belgrad, SRB
29.10. – Jazz Mi Festival, Teatro Triennale, Mediolan, ITA
30.10. – Teatro Golden, Palermo, ITA
31.10. – Teatro ABC, Catania, ITA
01.11. – Roma Jazz Festival, Petrassi Hall – Auditorium Parco Della Musica, Rzym, ITA
02.11. – Veneto Jazz Festival, Wenecja, ITA
05.11. – Teatro Central, Sewilla, ESP
06.11. – Teatro Principal, Puerto Real (Kadyks), ESP
08.11. – Teatr Roma, Warszawa
09.11. – Aula Artis, Poznań
10.11. – Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza, Szczecin
11.11. – Polska Filharmonia Bałtycka im. Fryderyka Chopina w Gdańsku, Gdańsk
12.11. – Centrum Kongresowe ICE Kraków, Kraków
13.11. – Akademia Muzyczna im. Karola Szymanowskiego, Katowice