To był niezapomniany i bardzo ważny dzień dla Jazz Juniors. Na finał 47. edycji festiwalu zagrały zespoły wybitnych saksofonistów: Robert Wypasek Quartet i Lage Lund Quartet. Ostatni koncert Kraków Jazz Week stał się też uroczystym zwieńczeniem 5-letniej rezydencji Adama Pierończyka, jako Dyrektora Artystycznego Festiwalu i Konkursu Jazz Juniors.

– Chciałbym mocno podkreślić, jak bardzo jesteśmy wdzięczni za to, co Adam Pierończyk jako Dyrektor Artystyczny zrobił dla Festiwalu i Konkursu Jazz Juniors, dla festiwalowej publiczności – powiedział Tomasz Handzlik, Dyrektor Jazz Juniors, wręczając Adamowi Pierończykowi z podziękowaniami pamiątkową festiwalową statuetkę.

Adam Pierończyk podziękował organizatorom za artystyczną wolność i owocną współpracę, zwrócił się też z podziękowaniami do festiwalowej publiczności.

– Udało nam się razem z organizatorami – Fundacją Muzyki Filmowej i Jazzowej zrobić coś naprawdę cennego i co, mam nadzieję, pozostanie po moim odejściu, przez długi czas – powiedział na podsumowanie artystycznej rezydencji. – Konkurs i Festiwal znacznie zmienił formę, poszerzył się w kontekście globalnym. Od kilku lat zrobił się bardzo międzynarodowy i to stało się normą, co mnie bardzo cieszy, bo o to nam chodziło. Starałem się, by zarówno jury, jak też różnorodny program festiwalowy były na najwyższym poziomie Bardzo zależało mi, żeby na główną scenę wciągać młodych muzyków, laureatów poprzednich konkursów, ale nie tylko. Ta edycja pod tym kątem była najsilniejsza – bo tak naprawdę 50 procent programu festiwalowego, to byli młodzi muzycy, a drugą połowę stanowiły zespoły międzynarodowe. Życzę festiwalowi wszystkiego dobrego na przyszłość.

Publiczności nagrodziła Adama Pierończyka, Dyrektora Artystycznego, gorącą owacją.

Następnie na scenę wkroczyli muzycy finału: Robert Wypasek Quartet. Lider zespołu jest jednym z najbardziej obiecujących polskich saksofonistów. Na koncie ma wiele nagród indywidualnych i zbiorowych, kilka nominacji do Fryderyków, występy na renomowanych festiwalach międzynarodowych i współpracę z najwybitniejszymi postaciami polskiej i światowej sceny muzycznej, jak m.in: Joakim Milder, Reggie Moore, Jan Ptaszyn Wróblewski, Nikola Kołodziejczyk, Dominik Wania, Ewa Bem, Karen Edwards, Bernard Maseli. Od kilku lat zwraca uwagę publiczności i jury podczas wszystkich konkursów i przeglądów (w tym Jazz Juniors), na których pojawia się jako członek rozmaitych grup. Jego brzmienie, technika i inwencja wykonawcza, choć zdążyły stać się wyróżnikami młodego jeszcze instrumentalisty, nieustannie poddawane są przez niego procesowi doskonalenia – czego dowodem niedawne rozpoczęcie studiów w prestiżowej Musik Akademie w Bazylei.

Robert Wypasek Quartet to projekt muzyczny współtworzony przez wybitnych przedstawicieli polskiego jazzu:Robert Wypasek – saksofon tenorowy,Mateusz Pałka – fortepian,Piotr Południak – kontrabas iGrzegorz Pałka – perkusja. Charakterystyka brzmienia zespołu łączy w sobie zarówno elementy ze świata jazzu, jak też klasyki na poziomie harmonii oraz formy. Muzyka lidera niesie ogromny ładunek emocjonalny – wybuchowość i energiczność, która kontrowana jest subtelnością i dojrzałością. Autorski repertuar opiera się na złożonych kompozycjach, które łączą język harmoniczny kompozytorów XX wieku, rozszerzone techniki wykonawcze właściwe dla poszczególnych instrumentów z zaawansowaną rytmiką, otwartością formy oraz dużą ilością otwartej improwizacji. 

Ostatnim koncertowym akordem 47. odsłony Jazz Juniors był występ Lage Lund Quartet. Urodzony w Norwegiii artysta szlifował umiejętności w murach dwóch najbardziej prestiżowych uczelni muzycznych w USA: bostońskiego Berklee Collage of Music i jako pierwszy w historii gitarzysta – w nowojorskim Juilliard School of Music. To właśnie na amerykańskich scenach wykrystalizowały się jego charakterystyczny styl oraz grono muzycznych partnerów. Po zwycięstwie w konkursie ‘05 Thelonious Monk Competitioni stał się stałym elementem nowojorskiej sceny jazzowej oraz zespołów Marii Schneider, Marka Turnera, Seamusa Blake’a, Davida Sancheza i Melissy Aldany  (Lund współtworzył, wyprodukował i zaaranżował jej nominowany do Grammy debiut „12 Stars” w Blue Note Records).

Skład, którego wysłuchaliśmy w Krakowie: Lage Lund – gitara,Pablo Held – fortepian,Orlando le Fleming – kontrabas,Karl-Henrik Ousbäck – perkusja, nie ma jeszcze na koncie wydawnictwa płytowego – takie jest dopiero w fazie przygotowania. Międzynarodowa grupa ma za to wszystko, by uraczyć słuchaczy wyśmienitym spektaklem. Czterech nietuzinkowych muzyków, znakomicie czujących się razem na scenie, kompetentnych improwizatorów o niebywałym wyczuciu stylu i nieskrępowanej wyobraźni.

Ich występ, pod kierownictwem charyzmatycznego Norwega stał się niezapomnianym finałem zarówno Jazz Juniors 2023, jak też całego festiwalu Kraków Jazz Week.