Międzynarodowy Festiwal i Konkurs Jazz Juniors w Krakowie to coroczne, czterodniowe święto wszystkich miłośników jazzu. Podczas trzech koncertowych dni wystąpią artyści z różnych stron świata. Obok polskich muzyków, m.in. Adama Pierończyka, wystąpią tacy artyści, jak: amerykański gitarzysta i wokalista Jean-Paul Bourelly, niemiecki puzonista Nils Wogram, marokański multiinstrumentalista Majid Bekkas, amerykański trębacz Peter Evans oraz saksofoniści – Kanadyjczyk Seamus Blake i pochodzący ze Słowenii Jure Pukl.

Festiwal Jazz Juniors ma długą 45-letnią historię i ugruntowaną pozycję na muzycznej mapie Polski. Odkąd jego celem stała się także prezentacja młodych polskich muzyków poza granicami kraju poprzez m.in. stworzenie Rady Partnerów Międzynarodowych, stał się istotny także na arenie międzynarodowej. Festiwal to nie tylko konkurs dla młodych muzyków, który w tym roku odbędzie się 6 października w Nowohuckim Centrum Kultury, gdzie zaprezentują się finaliści, ale również koncerty podczas których posłuchamy światowej sławy artystów.

Festiwal otworzy 7 października koncert premierowy przygotowany przez dyrektora artystycznego, ale też artystę rezydenta, Adama Pierończyka, któremu towarzyszyć będą goście. W przestrzeni Cricoteki, gdzie będą się odbywać wszystkie koncerty, obok polskiego saksofonisty zagrają amerykański gitarzysta i wokalista Jean-Paul Bourelly oraz marokański muzyk i wokalista Majid Bekkas. Bourelly określany jest jako jeden z pionierów nowoczesnego jazzu, którego styl charakteryzują jazz-rockowe i bluesowe fascynacje. W 1988 roku sam Miles Davis zaprosił go do nagrania płyty „Amandla”, a to zaledwie tylko niewielki procent jeśli chodzi o sławy, z którymi współpracował. Z kolei grający na guembri, oud i gitarze Majid Bekkas to znany nie tylko w świecie jazzu, ale także world music multiinstrumentalista, który w muzyce odwołuje się m.in. do swoich północnoafrykańskich korzeni. Od lat współpracuje i wydaje w jednej z prestiżowych wytwórni – ACT Music. W drugiej części wieczoru usłyszymy jednego z najlepszych puzonistów, pochodzącego z Niemiec Nilsa Wograma wraz z jego kwartetem Root 70. To zespół bez instrumentu harmonicznego, który charakteryzuje się jasnym, przejrzystym, transparentnym brzmieniem. Kwartet w 2020 roku obchodził 10-lecie istnienia.

Drugiego festiwalowego wieczoru, 8 października, w dwóch różnych odsłonach zaprezentuje się amerykański trębacz Peter Evans. Uznawany jest za jednego z najbardziej kreatywnych amerykańskich muzyków jazzowych. Jest to też artysta zasłużony jeśli chodzi o rozwój techniki gry na trąbce oraz przełamywanie schematów i ograniczeń w improwizacji na tym instrumencie. W pierwszej części wieczoru posłuchamy go solo. Peter Evans od lat koncertuje na świecie solowo zaskakując publiczność tym, czym może być i jak może zabrzmieć trąbka. W drugiej części do artysty dołączą polscy muzycy: saksofonista Wojciech Lichtański, pianista Kajetan Borowski, kontrabasista Piotr Narajowski i perkusista Piotr Budniak. Ten ostatni dwukrotnie został nagrodzony podczas konkursu Jazz Juniors. Pierwszy raz w wieku 15 lat otrzymał II Nagrodę wraz z zespołem Piotr Budniak Quintet, natomiast w 2015 roku otrzymał III Nagrodę z grupą Piotr Budniak Essential Group. Stworzony na okazję tegorocznego festiwalowego koncertu skład to działanie zgodne z ideą jazzowego wydarzenia, którego ważną składową jest improwizacja. Spotkanie młodych, zdolnych polskich muzyków z niedużo starszym amerykańskim improwizatorem zaowocować może muzyką nieoczywistą, buzującą kreatywnością i pełną niespodziewanych zwrotów akcji.

Ostatni festiwalowy wieczór, 9 października, otworzy koncert grupy Maciej Kitajewski feat. Jure Pukl. Słoweński saksofonista Jure Pukl to jeden z najbardziej uznawanych artystów jazzowych w swoim kraju, ale nie tylko. Był stypendystą Berklee College of Music, gdzie uczył się m.in. pod okiem mistrza Joe Lovano. To właśnie Lovano powiedział o nim, że „gra muzykę, która płynie jak wiatr”. Podczas festiwalowego wieczoru Jure Pukl zagra z triem kontrabasisty Macieja Kitajewskiego, które współtworzą pianista Franciszek Raczkowski i perkusista Szymon Madej. Znów będzie to spotkanie w duchu improwizacji, którego owocami będzie się mogła cieszyć festiwalowa publiczność. Warto dodać, że Trio Macieja Kitajewskiego jest zwycięzcą programu Jazzowy Debiut Fonograficzny Roku 2021, który organizuje Instytut Muzyki i Tańca. Druga część wieczoru należeć będzie do kanadyjskiego saksofonisty tenorowego Seamusa Blake’a, który zagra solo. John Scofield określił go mianem „saksofonisty totalnego”.  Blake ma na swoim koncie m.in. zwycięstwo na Thelonious Monk International Jazz Saxophone Competition (2002 r.) oraz wspólny występ z Waynem Shorterem i Herbie Hancockiem. Obecnie uznawany jest za jednego z najlepszych saksofonistów na międzynarodowej scenie. Spotkanie z artystą tego formatu podczas koncertu solowego będzie intymnym, ale też najlepszym z możliwych sposobów obcowania z muzyką światowej klasy.

Organizator:
Fundacja Muzyki Filmowej i Jazzowej

Jazz Juniors 2021 jest współorganizowany przez NCK w ramach zadania pt. „Realizacja pasma Kraków Culture w Nowohuckim Centrum Kultury w ramach Jesieni Jazzowej w Krakowie”.

Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.
Sfinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.