Przedstawiciele prestiżowych festiwali, klubów jazzowych, agencji koncertowych i wydawnictw z całego świata – to przed nimi o laury konkursu Jazz Juniors walczyć będą młodzi jazzmani. Na festiwalowej scenie zabrzmią jazzowe premiery, a na finał niezwykły projekt „Tribute to Tomasz Stańko”.

Istniejący od 1976 roku Międzynarodowy Konkurs Młodych Zespołów Jazzowych Jazz Juniors od samego początku mocno wpisywał się w historię polskiego jazzu, bo to przecież na scenie Jazz Juniors swoje pierwsze kroki stawiali tak słynni artyści jak Leszek Możdżer, Krzysztof Ścierański, Zbigniew Wegehaupt, Marek Bałata, bracia Niedzielowie, bracia Pospieszalscy czy zespoły New Presentation, Walk Away i kultowa Miłość. Dzisiaj Jazz Juniors wciąż należy do ścisłej czołówki jazzowych konkursów, a jego laureaci coraz wyraźniej zaznaczają swą obecność na międzynarodowych scenach muzycznych.

Tegoroczna 42. już edycja Jazz Juniors rozpocznie się 29 listopada i tradycyjnie podzielona będzie na część konkursową oraz festiwalową. Dodatkowo w programie imprezy odbędą się premierowe showcase’y, w których udział wezmą m.in. laureaci Jazz Juniors minionych lat.

Na dwie tury przesłuchań konkursowych organizatorzy zapraszają już 29 i 30 listopada. Młodych jazzmanów oceniać będzie międzynarodowe jury, w skład którego wchodzą przedstawiciele prestiżowych festiwali, klubów jazzowych, agencji koncertowych i wydawnictw z całego świata. Przesłuchania konkursowe odbywać się będą w Centrum Kongresowym ICE Kraków, a zwycięzców konkursu poznamy podczas koncertu laureatów 1 grudnia.

Cykl występów festiwalowych gwiazd rozpocznie się 29 listopada. Gwiazdą pierwszego wieczoru będzie zespół Marcin Wasilewski Trio z premierą koncertowego albumu „Live”. Dzień później na festiwalowej scenie po raz pierwszy w tej części Europy usłyszymy zespół chińskiego gitarzysty Jun Xiao Quintet. Wybrana najlepszym zespołem showcase’owym podczas ubiegłorocznej edycji festiwalu grupa Wójciński/Szmańda Quartet wystąpi 1 grudnia.

Tegoroczną edycję Jazz Juniors zamykać będzie przygotowany specjalnie na zamówienie festiwalu koncert „Tribute to Tomasz Stańko”. Liderem projektu jest Adam Pierończyk, jeden z najwyżej cenionych polskich saksofonistów jazzowych, w ostatnich latach najczęściej zapraszany do współpracy przez samego Stańkę. Do koncertu poświęconego zmarłemu przed paroma miesiącami jednego z najznakomitszych artystów w historii polskiego jazzu zaproszeni zostali światowi giganci, w tym trębacz Avishai Cohen, kontrabasista Joe Martin oraz perkusista Jeff „Tain” Watts.

Na nocne koncerty organizatorzy Jazz Juniors zapraszają do klubu Piec Art (ul. Szewska 12), gdzie od 29 listopada do 2 grudnia odbywać się będą premierowe showcase’y, w których wystąpią m.in. laureaci Jazz Juniors z ubiegłych lat. I tak 29 listopada premierę swej najnowszej płyty „Circlesong” zagra zwycięzca Jazz Juniors z 2016 roku – Tomasz Chyła Quintet. Dzień później premierowy materiał z albumu „Hidden Perspectives” zaprezentuje laureat ubiegłorocznej edycji Jazz Juniors – Vibe Quartet. W sobotę czeka nas premiera zwycięzcy ubiegłorocznej edycji Jazz Juniors – Quantum Trio. W finałowy wieczór na scenie Piec Artu wystąpi zaś laureat konkursu „Jazz nad Odrą” – formacja Weezdob Collective, który również zaprezentuje swój premierowy album „Star Cadillac”.

Wszystkie występy uczestników i laureatów konkursu Jazz Juniors, a także koncerty festiwalowych gwiazd odbywać się będą w sali teatralnej ICE Kraków. Koncert finałowy „Tribute to Tomasz Stańko” odbędzie się w sali audytoryjnej ICE Kraków.

Wstęp na przesłuchania konkursowe jest bezpłatny.
Bilety dostępne na https://www.eventim.pl/JazzJuniors2018, w punktach Info Kraków oraz w miejscach koncertów na godzinę przed ich rozpoczęciem.