Mija rok 2021 – juz drugi w cieniu pandemii, która dosłownie sparaliżowała cały świat i znacznie poturbowała rynek muzyczny. Poprzednia edycja festiwalu Jazz Juniors była zagrożona do ostatniej chwili, ale (w niemałym stresie i napięciu) jednak się odbyła. W tym roku, odnoszę wrażenie, wszyscy jesteśmy jużo o wiele bardziej uodpornieni, pogodzeni z zaistniałà sytuacjà, ale i pełni nadziei, że jednak znów pojawiło się przysłowiowe światełko w tunelu i małymi krokami zmierzamy w kierunku optymizmu.

W tym miejscu chciałbym wyrazić moje uznanie dla zespołu Jazz Juniors oraz wszystkich, którzy ten festiwal wspierajá: to dzięki Wam znów będziemy mogli spotkać się w Krakowie!

Jak już  miało to miejsce w poprzednich latach, i tym razem zostałem zachęcony przez organizatorów do przygotowania premierowego projektu. Z radościà pojawię się na scenie z dość egzotycznym zespołem, do którego zaprosiłem marokańskiego mistrza muzyki Gnaoua, Majida Bekkasa oraz fenomenalnego amerykańskiego gitarzystę Jean-Paula Bourelly’ego. Rownież w tym samym dniu pojawi się u nas rewelacyjny, międzynarodowy kwartet Root 70, prowadzony przez jednego z najlepszych puzonistów europejskich, Nilsa Wograma.

Cały drugi wieczór postanowiłem dedykować amerykańskiemu wirtuozowi, Peterowi Evansowi. Trębacz ten wyróżnia się zapierajacym dech w piersiach opanowaniem instrumentu, nowatorskim podejściem do muzyki i kompozycji. W pierwszej części zaprezentuje się on jako wykonawca występujàc solo, w drugiej natomiast jako kompozytor, a jego utwory zagrajá zdolni przedstawiciele młodej polskiej sceny jazzowej: Wojciech Lichtański, Kajetan Borowski, Piotr Narajowski i Piotr Budniak.

Również finałowy dzień festiwalu rozpocznie obiecujàca i utalentowana reprezentacja polskiej młodzieży improwizujácej, a będzie niá Maciej Kitajewski Trio, które spotka się z czołowym słoweńskim saksofonistá, Jurem Puklem.  Jure spędził ostatnie kilkanaście lat w Nowym Jorku, współpracujác z czołówká tamtejszej sceny jazzowej i z pewnościá przywiezie tę energie do Krakowa.

Festiwal zakończymy dość nietypowo, bo koncertem solowym. A ponieważ wykona go jeden z najbardziej uznanych na świecie saksofonistów tenorowych, Amerykanin Seamus Blake, jestem przekonany, że bedzie to ekscytujáce i oryginalne zakończenie naszego festiwalu.

Serdecznie zapraszam i już teraz cieszę się na Państwa obecność u nas!

Adam Pierończyk
Dyrektor artystyczny festiwalu Jazz Juniors