Adam Pierończyk, Dominik Wania, Sławomir Kurkiewicz – to jury tegorocznej edycji Konkursu Jazz Juniors. Ruszył nabór do jednego z najstarszych i najważniejszych konkursów jazzowych w Polsce. Termin zgłoszeń mija 15 września. 

Nieodłączną częścią istniejącego od 1976 roku festiwalu Jazz Juniors jest konkurs, podczas którego młodzi muzycy mogą powalczyć nie tylko o atrakcyjne nagrody, ale też zaprezentować się przed przedstawicielami szeroko pojętej branży muzycznej. Konkurs Jazz Juniors skierowany jest do debiutujących muzyków, którzy nie ukończyli 35 roku życia. Ma on zapewnić im między innymi realizację pierwszego profesjonalnego wydawnictwa. Gwarantuje także międzynarodowe kontrakty koncertowe, które z laureatami Jazz Juniors podpisywać będą przedstawiciele zagranicznych festiwali i oficyn wydawniczych. Nabór do konkursu trwa do 15 września. Zgłoszenia oceniać będzie jury w składzie: Adam Pierończyk, Dominik Wania oraz Sławomir Kurkiewicz. 

Podczas tegorocznej edycji konkursu przyznana również zostanie nowa Nagroda im. Janusza Muniaka, ustanowiona z inicjatywy dyrektora artystycznego Jazz Juniors Adama Pierończyka. 

– Janusz Muniak był wybitnym i niesamowicie muzykalnym artystą, erudytą i wspaniałym gawędziarzem, z którym można było rozmawiać godzinami – tłumaczy Adam Pierończyk. 

– Co istotne, stworzył coś, na miarę kuźni talentów. Założony przez niego w Krakowie klub był miejscem, do którego lgnęli wszyscy młodzi adepci jazzu. Było to także miejsce spotkań dla muzyków w ogóle. Janusz bywał tam w zasadzie każdego dnia, co jest ewenementem nawet na skalę światową. Rzadkością jest, by tak wybitnego muzyka można było spotkać grającego ciągle w jednym miejscu. Młodzi z kolei mieli okazję nie tylko go posłuchać, ale dzielić z nim scenę. To, co grał wpisywało się w tzw. mainstream, choć Janusz miał swój epizod w zespołach free jazzowych czy awangardowych. Później jednak porzucił ten styl na rzecz jazzowych standardów. Nie był i nie zależało mu na tym, by być innowatorem, ale pomimo tego muzyka, jaką grał była bardzo osobista, ciekawa i rzetelna. Jeśli chodzi o podstawy mainstreamowego jazzu, można było się od niego sporo nauczyć. Niektórzy muzycy wyjeżdżają np. do Nowego Jorku, by pobierać lekcje u jazzowych mistrzów. W Krakowie takim mistrzem był Janusz Muniak. Dlatego będąc już drugi rok dyrektorem artystycznym krakowskiego festiwalu i konkursu Jazz Juniors pomyślałem, że warto stworzyć nagrodę dedykowaną Muniakowi, gdyż ta pamięć należy mu się jak mało komu – podkreśla Pierończyk. 

W ponad 40-letniej historii Jazz Juniors ważne miejsce wśród przyznawanych nagród zajmowały wyróżnienia indywidualne. Wśród uhonorowanych tymi właśnie wyróżnieniami znaleźli się tak wspaniali artyści jak Leszek Możdżer, Robert Majewski, Krzysztof Popek, Mateusz Pospieszalski, Marcin Oleś czy w ostatnich latach Piotr Orzechowski „Pianohooligan”. Nagroda im. Janusza Muniaka stanowić będzie swego rodzaju kontynuację tych właśnie wyróżnień indywidualnych, które przypadały wybijającym się instrumentalistom występującym na Konkursie Jazz Juniors. 

Oprócz nagrody dedykowanej Januszowi Muniakowi, podobnie jak w poprzednich latach przyznana również zostanie nagroda dla najlepszego kontrabasisty ufundowana przez Fundację im. Andrzeja Cudzicha.