Kraków w październiku będzie stolicą światowego jazzu! Po raz pierwszy festiwal Kraków Jazz Week połączy pod Wawelem dwa prestiżowe wydarzenia jazzowe – Seifert Jazz Days i Jazz Juniors. Od 9 do 15 października, w pięknych przestrzeniach Cricoteki, zagoszczą czołowi międzynarodowi jazzmani oraz najlepsi muzycy młodego pokolenia, dla których to najlepszy start do kariery. 

Festiwal i Konkurs Jazz Juniors od 47 lat mają wpływ na kształtowanie sceny jazzowej. Z kolei festiwal Seifert Jazz Days od 2014 roku przywraca zainteresowanie twórczością i postacią legendarnego krakowskiego skrzypka jazzowego Zbigniewa Seiferta na całym świecie. Oba wydarzenia, to nie tylko koncerty legendarnych jazzmanów, ale też konkurs i międzynarodowa promocja młodych najzdolniejszych przedstawicieli muzyki improwizowanej. W tym roku, po raz pierwszy oba wydarzenia połączą się w jedno wielkie święto jazzu – Kraków Jazz Week. 

Seifert Jazz Days to impreza upamiętniająca jednego z najważniejszych polskich muzyków jazzowych – Zbigniewa Seiferta (1946-1979). Co dwa lata odbywa się w Polsce konkurs muzyczny jego imienia (Seifert Competition), skierowany do młodych skrzypków, altowiolistów i wiolonczelistów z całego świata, grających muzykę jazzową i improwizowaną. Zorganizowany po raz pierwszy w 2021 roku Seifert Jazz Days przenosi spuściznę patrona poza krąg ściśle wiolinistyczny, docierając z twórczością skrzypka do szerokiego grona odbiorców muzyki improwizowanej, jazzu i spokrewnionych gatunków. Poprzez zaproszenie do współpracy muzyków z różnych krajów stworzył możliwość kultywowania pamięci o dorobku krakowskiego artysty także poza granicami Polski. 

W tym roku festiwal Seifert Jazz Days zainauguruje Krakow Jazz Week, a na festiwalowej scenie w ciągu trzech wieczorów pojawią się zespoły bardzo różne, choć posiadające wspólny mianownik w postaci nieszablonowego podejścia do dźwięków, odnoszących światowe sukcesy laureatów konkursu oraz światowej sławy artystów.

9 października wystąpi jeden z czołowych europejskich saksofonistów – Maciej Obara ze swoim międzynarodowym Maciej Obara Quartet. Specjalnie na krakowski festiwal muzyk pochylił się na dorobkiem Zbigniewa Seiferta, a przewodnią myślą w ułożeniu programu stało się pokazanie wszystkich kontekstów, w których działał legendarny kompozytor i skrzypek. 

Drugi wieczór Seifert Jazz Days10 października uświetni koncert Mateusz Smoczyński / Markus Stockhausen International Group. Zespół (grają w nim również: pianista Kristjan Randalu, basista Chris Jennings i perkusista Bodek Janke) powołany został do istnienia przez dwóch wybitnych muzyków: skrzypka Mateusza Smoczyńskiego (laureat I miejsca II edycji Seifert Competition) oraz niemieckiego trębacza Markusa Stockhausena – artystę znanego z zamiłowania do przestrzennej, wyważonej improwizacji, zawieszonej pomiędzy jazzem, a współczesną kameralistyką. 

Finałowy wieczór II edycji Seifert Jazz Days (11 października) należeć będzie do tria Sonorismo. Grupa powstała z inicjatywy Krzysztofa Gradziuka – perkusisty tria RGG, który do współpracy zaprosił partnera z macierzystego zespołu – pianistę Łukasza Ojdanę oraz wybitnego fińskiego saksofonistę Pauliego Lyytinena.

W tym roku Jazz Juniors po raz kolejny stanie się przestrzenią, w której skrzyżują się różne prądy i sposoby myślenia o muzyce. Artyści z Polski i ze świata prezentując swoją twórczość nie tylko podzielą się autorskimi dźwiękami, ale i zaczerpną inspirację od innych wykonawców.
Festiwal i Konkurs Jazz Juniors od 1976 roku, to nie tylko święto muzyki na jazzowej mapie Polski, ale też spotkanie różnych pokoleń – uznanych na świecie artystów, z młodymi, stawiającymi pierwsze kroki muzykami. Dla tych drugich Konkurs Jazz Juniors jest szansą zarówno na zauważenie przez międzynarodowe grono gości, jak też na zrealizowanie profesjonalnego wydawnictwa. Na scenie Jazz Juniors swoje pierwsze kroki stawiali tak słynni artyści jak Leszek Możdżer, Krzysztof Ścierański, Zbigniew Wegehaupt, Marek Bałata, bracia Niedzielowie, bracia Pospieszalscy czy zespoły New Presentation, Walk Away i kultowa Miłość.

Finałowe przesłuchania konkursowe tegorocznej edycji Jazz Juniors odbędą się 12 października, a prezentacjom uczestników będzie przysłuchiwać się międzynarodowe jury w składzie: Florian Arbenz, Nelson Veras, Maikel Vistel, Jorge Vistel oraz przewodniczący Adam Pierończyk. Każdego z pozostałych trzech festiwalowych dni, na scenach Jazz Juniors wystąpią artyści, których wyjątkowość dostrzegł Adam Pierończyk, od kilku lat piastujący funkcję dyrektora artystycznego imprezy.

Cykl festiwalowych koncertów rozpocznie 13 października występ laureatów Grand Prix poprzedniej edycji Jazz Juniors – katowickiego kwartetu Ziemia. Tego samego wieczoru na scenie zagości grupa Arbenz X Veras / Vistels „Conversation” . Lider zespołu – szwajcarski perkusista Florian Arbenz znany jest między innymi z działalności w trio VEIN oraz współpracy z Gregiem Osby czy Davem Liebmanem. Do składu zespołu, który wystąpi w Krakowie zaprosił wypróbowanych współpracowników: brazylijskiego wirtuoza gitary Nelsona Verasa oraz urodzonych na Kubie braci Vistel (trębacza Jorge i saksofonistę Maikela).

14 października koncertowy wieczór rozpocznie się solowym recitalem Franciszka Raczkowskiego, pianisty który w 2019 r. jako członek tria Franciszka Pospieszalskiego znalazł się w gronie finalistów Jazz Juniors. Drugą część wieczoru wypełni występ Matthieu Bordenave Trio. Zespół francuskiego saksofonisty, związanego z renomowaną wytwórnią ECM, w mistrzowski sposób łączy języki post-jazzowej awangardy i XX-wiecznej muzyki klasycznej.

15 października wystąpi Robert Wypasek Quartet, jeden z najbardziej obiecujących polskich saksofonistów młodego pokolenia, który od kilku lat zwraca uwagę publiczności i jurów niemal wszystkich konkursów i przeglądów (w tym Jazz Juniors). Ostatnim koncertowym akordem 47. odsłony Jazz Juniors będzie występ Lage Lund Quartet. Urodzony w Norwegii artysta szlifował umiejętności w murach dwóch najbardziej prestiżowych uczelni muzycznych w USA: bostońskiego Berklee Collage of Music i jako pierwszy w historii gitarzysta – w nowojorskim Juilliard School of Music.

Organizatorzy:
Fundacja Muzyki Filmowej i Jazzowej
Fundacja im. Zbigniewa Seiferta

Współorganizatorzy:
Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora CRICOTEKA
Narodowe Centrum Kultury

Projekt wspołfinansowany ze środkow Gminy Miejskiej Krakow
Projekt wspołfinansowany przez Związek Artystow Wykonawcow STOART
Projekt Seifert Jazz Days dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego, w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca
Projekt Seifert Jazz Days dofinansowała Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej