Leszek Możdżer, Dominik Wania, Piotr Orzechowski „Pianohooligan” oraz wielu innych artystów wspomina swoje historie związane z konkursem Jazz Juniors w Krakowie. Wywiady z artystami, laureatami Konkursu Jazz Juniors powstały w ramach programu Kultura w sieci.

„Nagroda na Jazz Juniors była dla nas momentem przełomowym. Dlatego, że Jazz Juniors był poniekąd takim aktem błogosławieństwa danym nam przez tę ekipę jazzowych protoplastów – wspomina Leszek Możdżer, który wraz z zespołem Miłość debiutował na Konkursie Jazz Juniors w 1992 roku.

„Zostaliśmy dostrzeżeni, a to dało nam olbrzymią energię do dalszej pracy i rozwoju” – mówi z kolei Dominik Wania, który z formacją JWP-org zdobył pierwszą nagrodę (ex aequo) w 2004 roku.

„Konkurs był dla nas dość istotny dlatego, że w tamtych okolicznościach byliśmy totalnymi outsiderami. Uznaliśmy, że już sam fakt przyjęcia na taki konkurs będzie olbrzymim sukcesem” – dodaje Marcin Oleś (II nagroda na Jazz Juniors z zespołem Custom Trio w 1999 roku).

Obok Leszka Możdżera, Dominika Wani i Marcina Olesia do udziału w projekcie „Jazz Juniors 4.4. online – promocja polskiego jazzu” zaproszeni zostali laureaci Jazz Juniors z ostatnich czterech dekad, a wśród nich m.in. Mariusz Bogdanowicz, Paweł Tomaszewski, Piotr Orzechowski „Pianohooligan”, Mateusz Pałka, Stanisław Słowiński, Kuba Płużek oraz Wojciech Gogolewski, który zdobył laury podczas pierwszej edycji Jazz Juniors w 1976 roku.

Ideą projektu jest bowiem zapis historii Jazz Juniors opowiadanej z perspektywy zarówno muzyków debiutujący na Jazz Juniors całkiem niedawno, jak też artystów starszego pokolenia, którzy oprócz historii i wspomnień dotyczących udziału w konkursie i tym jak wygrana na Jazz Juniors odmieniła losy ich kariery artystycznej opowiadają również o samym festiwalu, spotkanych gwiazdach i roli tego wydarzenia dla rozwoju historii polskiego jazzu.

Wywiady z artystami dostępne są w kanałach YouTube oraz Facebook Festiwalu Jazz Juniors.

Zrealizowany przez Fundację Muzyki Filmowej i Jazzowej – organizatora Festiwalu i Konkursu Jazz Juniors – projekt „Jazz Juniors 4.4. online – promocja polskiego jazzu” dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Kultura w sieci.

Piotr Orzechowski „Pianohooligan”

Wojciech Gogolewski

Mariusz Bogdanowicz

Marcin Oleś

Paweł Tomaszewski

Kwartet Kuby Płużka

Mateusz Pałka

Dominik Wania

Stanisław Słowiński

Leszek Możdżer