Pierwszy dzień Festiwalu Jazz Juniors upłynął nie tylko pod znakiem koncertów gwiazd, ale także pod znakiem showcase’u, podczas którego przed międzynarodowym gronem gości zaprezentowali się utalentowani, młodzi polscy muzycy.

Showcase to jedna z ważnych części Festiwalu Jazz Juniors, której celem jest pomoc młodym polskim muzykom zaistnieć poza granicami kraju. W tym roku odbył się w reaktywowanym na czas festiwalu klubie Mile Stone. Na jego scenie zaprezentowały się trzy zespoły, którym, oprócz publiczności, przysłuchiwało się międzynarodowe grono gości – przedstawicieli branży muzycznej, wśród których byli dyrektorzy festiwali, klubów jazzowych czy szefowie wytwórni płytowych. Wieczór otworzył kwartet pianisty Kuby Banaszka, współtworzony przez saksofonistę Marcina Konieczkowicza, kontrabasistę Tymona Trąbczyńskiego i perkusistę Maksymiliana Olszewskiego. Nastrojowa, spokojna i osadzona w jazzowej tradycji muzyka, wysmakowane partie fortepianu lidera, jak i saksofonisty, stały się jednym z mocnych punktów w zróżnicowanym programie wieczoru. Jako kolejny wystąpił zespół złożony z gitarzysty Jakuba Mizerackiego, skrzypka Tomasza Chyły, kontrabasisty Romana Chraniuka i perkusisty Maksymiliana Olszewskiego. Cztery indywidualności  i dwa instrumenty melodyczne na czele stały się podstawą żywiołowego koncertu, obfitującego nie tylko w jazzowe improwizacje, ale też mocniejsze, rockowe brzmienia. Na zakończenie zagrali muzycy pod wodzą młodej saksofonistki Marty Wajdzik. Zespół Marta Wajdzik Experiment tworzyli: gitarzysta Szymon Mika, pianista Michał Jakubczak, kontrabasista Michał Aftyka i perkusista Dawid Fortuna. Saksofonistka, która już na debiutanckiej płycie dała się poznać jako zdolna instrumentalistka i liderka, wraz z kolegami zaprezentowała autorski, spójny i ciekawy repertuar, który zamknął pierwszy dzień showcase’u.

Zapraszamy na kolejne festiwalowe koncerty. W piątek, 8 października, w dwóch różnych odsłonach zaprezentuje się amerykański trębacz Peter Evans. Najpierw zagra solo, w drugiej części koncertu zaprezentuje się jako kompozytor, a jego utwory zagrają: saksofonista Wojciech Lichtański, pianista Kajetan Borowski, kontrabasista Piotr Narajowski i perkusista Piotr Budniak. Podczas showcase’u usłyszymy kolejne trzy zespoły: Marcin Pater Trio, Stanisław Słowiński Quintet i Seti Setters / Dąbrowski, Fortuna, Małodobry, Płużek.

Zdjęcia Michał Łepecki