Po 40 latach istnienia Konkurs Jazz Juniors zmienia się w platformę pod nazwą Jazz Juniors International Exchange. Głównym założeniem projektu, w ramach którego odbywać się będzie konkurs dla debiutantów oraz showcase dla profesjonalnych muzyków jest promocja młodych jak też doświadczonych i cenionych już artystów na światowych scenach. Nabór trwa tylko do 9 października!

– Ubiegłoroczna, jubileuszowa edycja Jazz Juniors była okazją do pewnych podsumowań, ale stała się również odpowiednim momentem do podjęcia nowych wyzwań i przeprowadzenia ważnych zmian. Niełatwa sytuacja, przed jaką postawiły nas pod koniec ubiegłego roku władze upadającego Stowarzyszenia Rotunda (dotychczasowego organizatora Jazz Juniors) skłoniła nas do wprowadzenia nowej nazwy tego przedsięwzięcia. Ale to akurat najmniej ważna zmiana. Poważniejsze przeobrażenia zachodziły w strukturze Jazz Juniors już od paru lat, kiedy to funkcję dyrektora artystycznego objął Paweł Kaczmarczyk. Zmiany te polegały przede wszystkim na nawiązaniu i rozwinięciu sieci międzynarodowych kontaktów festiwalu. Siatka tych powiązań pozwala nam obecnie na stworzenie nowego, zakrojonego na szeroką skalę projektu, którego celem jest otwarcie światowych scen przed młodymi polskimi muzykami – tłumaczy Tomasz Handzlik, dyrektor Jazz Juniors International Exchange.

W tym roku Jazz Juniors International Exchange składać się będzie z dwóch podstawowych części: konkursu i showcase’u. Pierwszy z nich, nawiązujący wprost do 40-letniej historii Międzynarodowego Konkursu Młodych Zespołów Jazzowych Jazz Juniors, skierowany jest do debiutujących muzyków, którzy nie ukończyli jeszcze 33 roku życia. Konkurs ma im ułatwić realizację pierwszego profesjonalnego wydawnictwa płytowego (mowa tu zarówno o nagraniu, wydaniu oraz międzynarodowej promocji debiutanckiego albumu), ma też zagwarantować kontrakty na serię występów w zagranicznych klubach jazzowych i na festiwalach.

Nabór do konkursu trwa do 9 października. Regulamin i formularz aplikacyjny dostępne są na stronie www.hitchonmusic.com/competition

Showcase to z kolei projekt skierowany do zawodowych muzyków, którzy chcą aby ich twórczość, projekt, zespół czy najnowsze nagrania zostały zauważone przez międzynarodowych partnerów Jazz Juniors International Exchange. -Wśród naszych partnerów znaleźli się m.in. przedstawiciele prestiżowych festiwali, klubów jazzowych, agencji koncertowych i wydawnictw. Jakie są zasady uczestnictwa w tym projekcie? Jeśli nagrałeś i wydałeś płytę w 2016 lub 2017 roku to ten showcase jest stworzony właśnie dla Ciebie! – podkreśla Paweł Kaczmarczyk, kurator Jazz Juniors International Exchange.

Ale regulamin showcase’u nie jest już tak prosty. Zgłaszające się doń zespoły muszą przyjechać do Krakowa ze swoimi partnerami – przedstawicielami branży muzycznej z Europy i świata. Ten warunek ma pomóc organizatorom w kolejnej fazie rozwoju i przeobrażania festiwalu. Już w przyszłym roku projekt odbywać się bowiem będzie pod nazwą Hitch On Music Exchange i utrzymany będzie w formule nowoczesnych targów muzycznych. Jazz Juniors International Exchange ma się przeobrazić w platformę do dyskusji, koncertową arenę wymiany doświadczeń, porównań, ocen, a w końcowym efekcie ma się stać miejscem, w którym zawierane będą międzynarodowe kontrakty, gdzie rozpoczynać się będą światowe trasy młodych, choć cenionych już na świecie artystów.

To jednak plany na przyszłość, a tymczasem nabór do showcase’u Jazz Juniors International Exchange 2017 trwa tylko do 9 października. Regulamin i formularz aplikacyjny dostępne są na stronie www.hitchonmusic.com/showcase

Finał Jazz Juniors International Exchange z zakwalifikowanymi doń zespołami konkursowymi i showcase’owymi odbędzie się w dniach 3-6 grudnia w Krakowie.

Więcej informacji:
www.hitchonmusic.com
www.jazzjuniors.com.pl
www.facebook.com/hitchonmusicexchange
https://twitter.com/hitchonmusic
https://www.instagram.com/hitchonmusic