Kanada, Włochy, Hiszpania, Węgry, Serbia, Albania, Macedonia i Chorwacja – te kraje i ich wiodące festiwale jazzowe odwiedzą tego lata laureaci Jazz Juniors. To część puli nagród, jakie młodzi muzycy zdobyli w podczas krakowskiego konkursu.

Istniejący od 1976 roku Międzynarodowy Konkurs Młodych Zespołów Jazzowych Jazz Juniors od samego początku mocno wpisywał się w historię polskiego jazzu, bo to przecież na scenie Jazz Juniors swoje pierwsze kroki stawiali tak słynni artyści jak Leszek Możdżer, Marek Bałata, bracia Pospieszalscy czy zespoły Walk Away i Miłość, a w ostatnich latach Tomasz Chyła Quintet czy znakomici pianiści: Dominik Wania oraz Piotr Orzechowski „Pianohooligan”. W ostatnich latach Jazz Juniors skutecznie rozwija działalność w zakresie międzynarodowej promocji laureatów Konkursu. Dzięki rekomendacji jego organizatorów, a także zaangażowaniu członków Rady Partnerów Międzynarodowych zwycięzcy konkursu otrzymali szansę odbycia zagranicznych tournée i zabłyśnięcia na wielkich scenach międzynarodowych festiwali. Nawiązali także współpracę z prestiżowymi wydawnictwami. I tak debiutanckie nagrania laureatów poprzednich edycji już ukazały się w tak znakomitych zagranicznych oficynach, gwarantując młodym muzykom nie tylko dobry start i międzynarodową promocję, ale również zakrojoną na światową skalę dystrybucję ich nagrań.

Zeszłoroczny Konkurs Jazz Juniors zakończył się werdyktem, który główne laury przyniósł dwóm zespołom. Grand Prix ex aequo otrzymały: kubańskie Trio Ílú oraz polski kwartet Ziemia. Drugą i trzecią nagrodę zdobyły kolejno duet Jopek/ Klemensiewicz oraz zespół Tantfreaky. Jak co roku konkursowe występy śledziła Rada Partnerów Międzynarodowych Jazz Juniors, w której zasiadają przedstawiciele renomowanych festiwali i sal koncertowych w Europie i na świecie. I to właśnie oni obdarowali konkursowiczów zaproszeniami na występy podczas prestiżowych festiwali w Kanadzie, we Włoszech, Hiszpanii, na Węgrzech, w Serbii i Chorwacji. Dla młodych, debiutujących zespołów to wielkie wyróżnienie tym bardziej, że na zagranicznych festiwalach, na które zostali zaproszeni występować będą u boku światowych gwiazd, wśród których znaleźli się m.in. Herbie Hancock, Brad Mehldau czy Snarky Puppy.

Kanadyjska odsłona tych „nagród specjalnych” odbędzie się już 1 i 2 lipca podczas renomowanego Toronto Jazz Festival. Dzięki zaproszeniu Josha Grossmana, dyrektora artystycznego tego festiwalu podczas dwóch koncertów w Toronto wystąpi Krzysztof Baranowski Trio.
– Josh Grossman zasiada w Radzie Partnerów Międzynarodowych Konkursu Jazz Juniors od ośmiu lat i regularnie uczestniczy w przesłuchaniach konkursowych w Krakowie. Z wysłuchanych do tej pory kilkudziesięciu młodych polskich zespołów jazzowych wybrał trzy, które najbardziej odpowiadają linii programowej jego festiwalu, to Jakub Paulski Trio, Superminimalism, Krzysztof Baranowski Trio. I to właśnie te zespoły w przeciągu najbliższych trzech lat wystąpią na festiwalu w Kanadzie. Realizacja tego wydarzenia to pierwsza, tak silna prezentacja młodego polskiego jazzu w Kanadzie. I właśnie dlatego wraz z partnerem zagranicznym postanowiliśmy opatrzyć to wydarzenie specjalną nazwą: „Polish Jazz at the TD Toronto Jazz Festival” – podkreśla Tomasz Handzlik, dyrektor generalny Festiwalu i Konkursu Jazz Juniors.

PROJEKT „POLISH JAZZ AT THE TD TORONTO JAZZ FESTIVAL” DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW MINISTRA KULTURY I DZIEDZICTWA NARODOWEGO POCHODZĄCYCH Z FUNDUSZU PROMOCJI KULTURY – PAŃSTWOWEGO FUNDUSZU CELOWEGO