Młodzi muzycy z Brazylii, USA, Izraela, Szwecji, Włoch, Węgier, Niemiec, Rosji, Czech, Norwegii, Serbii, Chorwacji, Belgii, Holandii oraz Polski – do konkursu i showcase’u Jazz Juniors International Exchange zgłosiła się w tym roku rekordowa liczba zespołów! Kto zagra na grudniowym finale w Krakowie przekonamy się już wkrótce.  

Przez 40. lat istnienia konkurs Jazz Juniors cieszył się zainteresowaniem adeptów i uznaniem wybitnych osobowości świata muzyki improwizowanej. Trudno wyobrazić sobie kształt współczesnej polskiej sceny jazzowej, bez tego niezwykle integrującego i przynoszącego międzynarodowy rozgłos wydarzenia. Wraz ze zmianami, jakie przyniósł rok 2017, polegającymi na wzbogaceniu festiwalu o formułę showcase’u, padł rekord zgłoszeń. Wśród kandydatów chcących wziąć udział w konkursie znalazły się 32 zespoły z Polski, Włoch, Wielkiej Brytanii, Szwecji i Węgier. Z kolei o możliwość występu w ramach premierowego showcase’u, stanowiącego część Jazz Juniors International Exchange postanowiło zawalczyć aż 46 zespołów z trzech kontynentów, w tym muzycy z USA, Brazylii, Węgier, Włoch, Niemiec, Rosji, Izraela, Holandii, Belgii, Norwegii oraz Polski.

  • Rekordowa w historii Jazz Juniors ilość zgłoszeń dowodzi, że po 40 latach istnienia impreza ta faktycznie zyskała zupełnie nowe oblicze. I to zarówno w oczach młodych polskich muzyków, jak też artystów zagranicznych. Zresztą sam Dave Douglas – zasiadający w komisji kwalifikacyjnej nowojorski gigant współczesnego jazzu – tuż po zakończeniu przesłuchań powiedział: “To niesamowite, że na tak wysokim poziomie gra tak wiele młodych zespołów. Naprawdę jestem pod wielkim wrażeniem” – przypomina Tomasz Handzlik, dyrektor Jazz Juniors International Exchange. – Te olbrzymie zmiany, o których tu mówimy nie były jednak możliwe bez osobistego zaangażowania kuratora projektu Jazz Juniors International Exchange Pawła Kaczmarczyka. To dzięki jego pomysłom i międzynarodowym kontaktom festiwal przeżywa tak piękne odrodzenie – podkreśla Handzlik.

Decyzją międzynarodowego jury w składzie: Dave Douglas, Lars Danielsson, Jordi Pujol Baulenas i Rafał Sarnecki, w konkursie Jazz Juniors International Exchange 2017 wezmą udział:

Jan Kantner Quartet (Polska)

Organic Noises (Polska)

Judyta Pisarczyk Ensemble (Polska)  

Quantum Trio (Polska)

Mario Rafael Trio (Węgry)

Giulia Facco 5tet (Włochy)

Listę zespołów zakwalifikowanych do showcase’u Jazz Juniors International Exchange opublikujemy po 3 listopada.