Międzynarodowe jury Konkursu Jazz Juniors 2022 w składzie: Adam Pierończyk (przewodniczący), Trilok Gurtu i Reinier Baas wyłoniło najlepszych finalistów. Spośród 32 formacji jazzowych z różnych stron świata wybrało 6 zespołów, które zaprezentują się 28 września w krakowskiej Cricotece. W finale znaleźli się: Tantfreaky, Jopek / Klemensiewicz, Ílú, Filip Żółtowski Quartet, Ziemia oraz Brzeziński Quartet. 

Przed nami 46. edycja konkursu dla młodych muzyków – Jazz Juniors 2022. Na zwycięzców, jak co roku, czeka wiele nagród i wyróżnień. Zmaganiom finalistów przysłuchiwać się będzie jury, w którym zasiadać będą światowej sławy artyści, ale również grono międzynarodowych partnerów i gości – przedstawicieli zagranicznych festiwali czy oficyn wydawniczych, co dla młodych muzyków jest szansą na podpisanie kontraktów koncertowych i płytowych. 
Do konkursu zgłosiły się aż 32 zespoły z Polski, Holandii, Włoch i Węgier. Jury do finału wybrało 6 formacji. 

– Do tegorocznego Konkursu Jazz Juniors zakwalifikowało się sześć zespołów – tym razem głównie z Polski – mówi Adam Pierończyk, przewodniczący jury. – Będą one oceniane przez międzynarodowe jury, w którego składzie znajdą się: Trilok Gurtu (Indie), Reinier Baas (Holandia) oraz ja, jako przedstawiciel naszego kraju i jednocześnie przewodniczący komisji. Poziom zgłaszających się muzyków jest, jak co roku, nieustannie wysoki, proponowana muzyka stylistycznie różnorodna, więc miło będzie wysłuchać tych młodych artystów już niebawem w Krakowie.

W finale wystąpią:
Tantfreaky, sześciu wrocławskich muzyków, łączących nowoczesne elektro-akustyczne brzmienia z wibrującym śpiewem frontwoman; 
Duet Klemensiewicz/Jopek tworzący improwizacje w oparciu o muzykę impresjonistyczną i polską muzykę ludową; 
Trio Ílú nawiązujące do muzycznej kultury Kuby, a którego członkowie pochodzą z tego właśnie kraju; 
Łączący jazzową improwizację ze słowiańską melodyką, brzmieniami elektronicznymi i bitami hip-hopowymi – Filip Żółtowski Quartet;  
Kwartet jazzowy Ziemia, który już w zeszłym roku znalazł się w gronie finalistów Jazz Juniors 2021
oraz łączący nietypowe brzmienia Brzeziński Quartet z liderem Krzysztofem Brzezińskim (piano/ syntezatory).

Kto zwycięży 46. edycję Konkursu Jazz Juniors 2022? Przekonamy się już 28 września.
Oprócz głównych laurów, ważną częścią konkursu będą też nagrody indywidualne, które od początku istnienia konkursu zdobywali najwięksi polscy muzycy. Wśród nich, ustanowiona w 2020 roku nagroda im. Janusza Muniaka przyznawana wybijającemu się instrumentaliście. Także w tym roku przyznana zostanie nagroda dla wyróżniającego się kontrabasisty ufundowana przez Fundację im. Andrzeja Cudzicha. 

Organizator:
Fundacja Muzyki Filmowej i Jazzowej
Współorganizatorem wydarzenia jest Miasto Kraków i Krakowskie Biuro Festiwalowe.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego, w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca. 

Sfinansowano ze środków  Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022.
„Financed by the Ministry of Culture, National Heritage of the Republic of Poland as part of the Multi-annual Programme NIEPODLEGŁA 2017–2022”