Do finałowych przesłuchań konkursowych Jazz Juniors 2023 na festiwalu Kraków Jazz Week międzynarodowe jury pod przewodnictwem polskiego saksofonisty Adama Pierończyka, zakwalifikowało sześć najlepszych zespołów. 12 października w Krakowie zagrają: Mateusz Kaszuba Trio (Polska), Hilarious Disasters (Polska-Ukraina), Alvaro Pinto Quartet (Portugalia), Paweł Krawiec Trio (Polska), Know Material (Polska) oraz Kravchenko Clees (Luksemburg-Ukraina). 

Przed nami 47. edycja jednego z najbardziej prestiżowych konkursów dla młodych muzyków – Jazz Juniors 2023. W tym roku do konkursu zgłosiło się 51 zespołów z polski i najdalszych zakątków Europy. Do finału zakwalifikowali się:

Mateusz Kaszuba Trio (Polska)
Hilarious Disasters (Polska-Ukraina)
Alvaro Pinto Quartet (Portugalia)
Paweł Krawiec Trio (Polska)
Know Material (Polska)
Kravchenko Clees (Luksemburg-Ukraina) 

Różnorodnych propozycji utalentowanych młodych muzyków wysłucha w tym roku, składające się z uznanych wirtuozów, wyjątkowo wielokulturowe jury, które będzie reprezentować aż trzy kontynenty (Amerykę Południową, Amerykę Północną oraz Europę): kubański trębacz Jorge Vistel, kubański saksofonista Maikel Vistel, brazylijski gitarzysta Nelson Veras, szwajcarski perkusista Florian Arbenz i polski saksofonista Adam Pierończyk. 

– Tym razem część konkursowa Jazz Juniors kształtuje się bardziej międzynarodowo niż zeszłoroczna, która była mocno zdominowana przez polskie zespoły – mówi przewodniczący jury Adam Pierończyk. – Cieszy również fakt, iż w sześciu zakwalifikowanych formacjach, oprócz rodzimych artystów pojawią się młodzi muzycy z krajów położonych nie tylko na zachód od Polski (Portugalia, Luksemburg), ale i tych wschodnich (Ukraina). 

Zmaganiom finalistów przysłuchiwać się będzie również grono międzynarodowych partnerów i gości – przedstawicieli zagranicznych festiwali czy oficyn wydawniczych, co jest dla muzyków szansą na prestiżowe koncerty i kontrakty. 

W tegorocznej Radzie Partnerów Międzynarodowych zasiadają: Abel Petneki (Budapest Music Center, Węgry), Branislav Dejanovic (Nisville Jazz Festival, Serbia), Enrico Moccia (Fara Music Festival, Włochy), Marius Giura (Garana Jazz Festival, Rumunia), Joseph Paice (Pizza Express, Wielka Brytania), Jakub Drożdż (Jazz po polsku, Azja), Martyna van Neuwland (Music Meeting Festival, Holandia), Vilem Spilka (Jazz Fest Brno, Czechy) i Michał Hajduk (NOSPR, Polska).

Na zwycięzców, jak co roku, czeka wiele nagród i wyróżnień. Poza tym ważną częścią konkursu są nagrody indywidualne, które od początku jego istnienia zdobywali najwięksi polscy muzycy. Wśród nich jest nowa, ustanowiona w 2020 roku nagroda im. Janusza Muniaka przyznawana wybijającemu się podczas konkursu instrumentaliście. 

Przesłuchania finałowe Jazz Juniors 12 października o godz. 19.30 w krakowskiej Cricotece są otwarte dla publiczności. 

Organizatorzy:
Fundacja Muzyki Filmowej i Jazzowej
Fundacja im. Zbigniewa Seiferta 

Współorganizatorzy:
Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora CRICOTEKA
Narodowe Centrum Kultury
Projekt współfinansowany ze środków Gminy Miejskiej Kraków
Projekt współfinansowany przez Związek Artystów Wykonawców STOART