Przed nami już 46. edycja konkursu dla młodych, rozpoczynających profesjonalną karierę, muzyków – Jazz Juniors 2022. Jury tegorocznej edycji pracować będzie pod przewodnictwem Adama Pierończyka. Zgłoszenia do konkursu przyjmowane będą jeszcze tylko do 31 sierpnia.

Już od 46 lat festiwal i konkurs Jazz Juniors mają wpływ na kształtowanie polskiej sceny jazzowej. Począwszy od 1976 roku, to nie tylko święto muzyki na jazzowej mapie Polski, ale wydarzenie, które jest spotkaniem różnych pokoleń – uznanych na świece artystów, z młodymi, stawiającymi pierwsze kroki muzykami. Dla tych drugich Konkurs Jazz Juniors jest szansą zarówno na zauważenie przez międzynarodowe grono gości, jak też na zrealizowanie profesjonalnego wydawnictwa.

W tym roku zgłoszenia konkursowe, które można nadsyłać do 31 sierpnia, przesłuchiwać będzie jury w składzie: Adam Pierończyk – przewodniczący jury, Trilok Gurtu i Reinier Baas. Na zwycięzców czeka wiele nagród i wyróżnień, m.in. Grand Prix w wysokości 10.000 zł. Jak co roku obecność międzynarodowego grona partnerów i gości – przedstawicieli zagranicznych festiwali i oficyn wydawniczych, będzie szansą na podpisanie kontraktów koncertowych. Ważne miejsce wśród nagród, zajmują też te indywidualne, które od początku istnienia konkursu zdobywali najwięksi dziś polscy muzycy, by wymienić Leszka Możdżera, Roberta Majewskiego, Krzysztofa Popka czy Piotr Orzechowskiego „Pianohooligana”. Wśród tych nagród jest ustanowiona w 2020 roku nagroda im. Janusza Muniaka przyznawana wybijającemu się instrumentaliście występującym na Konkursie Jazz Juniors.

– Janusz Muniak był wybitnym i niesamowicie muzykalnym artystą, erudytą i wspaniałym gawędziarzem. Nie był i nie zależało mu na tym, by być innowatorem, ale pomimo tego muzyka, jaką grał była bardzo osobista, ciekawa i rzetelna. Będąc dyrektorem artystycznym krakowskiego festiwalu i konkursu Jazz Juniors pomyślałem, że warto stworzyć nagrodę dedykowaną Muniakowi, gdyż pamięć należy mu się jak mało komu – podkreśla Adam Pierończyk.

Również w tym roku przyznana zostanie nagroda dla wyróżniającego się na konkursie kontrabasisty ufundowana przez Fundację im. Andrzeja Cudzicha. W konkursie mogą wziąć udział muzycy, którzy nie ukończyli 35 lat.

Przesłuchania finałowe odbędą się 28 września w Krakowie. Formularz zgłoszeniowy, jak też regulamin konkursu znajdują się na stronie internetowej w zakładce Konkurs.