Tegoroczną edycję Jazz Juniors zamykać będzie przygotowany specjalnie na zamówienie festiwalu koncert „Tribute to Tomasz Stańko”. Liderem projektu jest Adam Pierończyk, jeden z najwyżej cenionych polskich saksofonistów jazzowych, w ostatnich latach najczęściej zapraszany do współpracy przez samego Stańkę. Do koncertu poświęconego zmarłemu przed paroma miesiącami jednego z najznakomitszych artystów w historii polskiego jazzu zaproszeni zostali światowi giganci, w tym trębacz Avishai Cohen, perkusista Jeff „Tain” Watts i basista Joe Martin.

Według tygodnika „The New Yorker” Tomasz Stańko był jednym z najbardziej oryginalnych i nowatorskich trębaczy jazzowych świata. Ton jego trąbki i wyjątkowe kompozycje, stanowiły o jego legendzie i niepodważalnej pozycji na światowej scenie muzyki jazzowej. Od wielu lat nagrywał dla prestiżowej monachijskiej wytwórni ECM, której nakładem ukazały się m.in. tak ważne dla historii polskiego i światowego jazzu albumy, jak „Balladyna”, „Soul Of Things”, „Dark Eyes” (muzyka z tej płyty została wykorzystana w amerykańskim serialu „Homeland”), czy wreszcie dedykowany polskiej noblistce Wisławie Szymborskiej album „Wisława”.

Na trąbce zaczął grać w harcerstwie. „Jako jedyny chłopak w drużynie, który miał styczność z muzyką, zostałem wytypowany do gry na trąbce sygnałówce” – wspominał po latach w jednym z wywiadów. W jazzie zaś zakochał się w 1958 roku, po krakowskim koncercie Dave’a Brubecka. Rok później rozpoczął edukację w Państwowej Średniej Szkole Muzycznej w Krakowie, którą kontynuował na Akademii Muzycznej. W 1962 r. dwudziestoletni Stańko założył wraz z Adamem Makowiczem słynny zespół Jazz Darings. Słynny, bo uznawany za jedną z pierwszych formacji freejazzowych w Europie. Równolegle koncertował z takimi osobowościami polskiej sceny muzycznej jak Michał Urbaniak czy Andrzej Trzaskowski. W 1963 rozpoczął współpracę z Krzysztofem Komedą. Jej owocem był m.in. okrzyknięty jedną z najważniejszych płyt w historii polskiego jazzu album „Astigmatic”. W 1967 r. Stańko założył własny kwartet, przekształcony później w Tomasz Stańko Quintet. W kolejnych latach występował z czołówką polskich i światowych muzyków, m.in. z: Cecilem Taylorem, Stu Martinem, Donem Cherrym, Garym Peacockiem, Davem Hollandem, Dino Saluzzim czy Edwardem Vesalą.

W ciągu trwającej ponad pół wieku kariery Stańko nagrał około czterdziestu autorskich albumów. Skomponował też muzykę do kilkudziesięciu filmów (min. „Pożegnanie z Marią”, „Skaza”, „Reich”), a także wielu spektakli teatralnych. Oprócz licznych muzycznych nagród (m.in. Fryderyków czy European Jazz Prize) Tomasz Stańko otrzymał także Złoty Medal Zasłużony Kulturze „Gloria Artis” oraz Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski.

Skład zespołu:
Adam Pierończyk – saksofony
Avishai Cohen – trąbka
Joe Martin – kontrabas
Jeff “Tain” Watts – perkusja


Bilety w cenie 40 – 120 zł dostępne na:
https://www.eventim.pl/JazzJuniors2018 oraz InfoKraków,
a także w miejscu koncertu na godzinę przed jego rozpoczęciem