Konkurs

Dołącz do grona najsławniejszych laureatów Jazz Juniors!

HistoriaZapisy

Grali z nami

artyści, którzy debiutowali na festiwalu Jazz Juniors

... i wielu innych!

Historia Konkursu

Istniejący od 1976 roku Międzynarodowy Konkurs Młodych Zespołów Jazzowych Jazz Juniors od samego początku mocno wpisywał się w historię polskiego jazzu, bo to przecież na scenie Jazz Juniors swoje pierwsze kroki stawiali tak słynni artyści jak Leszek Możdżer, Krzysztof Ścierański, Zbigniew Wegehaupt, Marek Bałata, bracia Niedzielowie, bracia Pospieszalscy czy zespoły New Presentation, Walk Away i kultowa Miłość.

Dzisiaj Jazz Juniors wciąż należy do ścisłej czołówki jazzowych konkursów, a jego laureaci coraz wyraźniej zaznaczają swą obecność na międzynarodowych scenach muzycznych. Dość wspomnieć, że to właśnie ten krakowski Konkurs odkrył w ostatnim czasie takie osobowości i zespoły jak: High Definition, N.S.I., Levity, Bartosz Dworak, Paweł Kaczmarczyk, Piotr Orzechowski „Pianohooligan”, Tomasz Chyła Quintet.

W ostatnich latach Jazz Juniors skutecznie rozwija działalność w zakresie międzynarodowej promocji laureatów Konkursu. Dzięki rekomendacji jego organizatorów, a także zaangażowaniu członków międzynarodowego jury zwycięzcy konkursu otrzymali szansę odbycia zagranicznych tournée i zabłyśnięcia na wielkich scenach międzynarodowych festiwali m.in. w Rosji, Hiszpanii, Serbii, Słowacji, Czechach, Litwie, Węgrzech, Rumunii, a nawet w Chinach. Nawiązali także współpracę z prestiżowymi wydawnictwami. Intensywna realizacja tej właśnie idei zaowocowała debiutanckimi nagraniami laureatów Konkursu w tak prestiżowych oficynach jak Fresh Sound Records, Hevhetia, Emme Record Label, Agencja Muzyczna Polskiego Radia.

Jury Konkursu

Adam pierończyk – przewodniczący jury konkursu

Saksofonista, kompozytor i lider. Według międzynarodowej prasy, jeden z najbardziej interesujących i kreatywnych muzyków europejskich, a także – jeden z największych innowatorów w polskim jazzie.

Pod własnym nazwiskiem wydał ponad 20 płyt, za które zdobył wiele nagród i wyróżnień, w tym m.in. 18 nominacji oraz 2 główne nagrody Fryderyk jako Jazzowy Muzyk Roku oraz za Jazzowy Album Roku.  16 razy wybrany Najlepszym Saksofonistą Sopranowym według magazynu Jazz Forum.

W latach 2005-2006 dyrektor artystyczny festiwali Jazz aux Oudayas i Jazz Au Chellah w Rabacie, stolicy Maroka oraz Sopot Jazz Festival w latach 2011 – 2015. Od 2019 roku Dyrektor Artystyczny i Artysta Rezydent Festiwalu Jazz Juniors.

Majid Bekkas

Zwany „bluesmanem z Maroka”, Majid Bekkas urodził się w 1957 roku w Salé koło Rabatu, zaś dorastał w Zakurze na południu tego kraju. Jego sztuka w unikalny sposób łączy muzykę tradycyjną i współczesną, zakorzenienie w sztuce północnoafrykańskiej z wieloletnim doświadczeniem na polach bluesa i jazzu. Bekkas odkrył bluesa i muzykę afrykańską w latach 80. ubiegłego wieku, słuchając i muzykując z takimi artystami jak John Lee Hooker, Ali Farka Touré, Fela Kuti, Salif Keïta i in.

W 2001 roku płyta Majida Bekkasa African Gnaoua Blues została uznana za wzorcową dla muzyki gnawa i jej związków z bluesem.

W 2003 roku artysta zetknął się z niemieckim pianistą Joachimem Kuhnem i hiszpańskim perkusistą Ramonem Lopezem. Razem założyli znakomite trio, które nagrało pięć albumów pod szyldem niemieckiej wytwórni ACT Music, a także występowało przez 16 lat na festiwalach jazzu i world music.

Rok 2006 zaowocował tournée i nagraniami ze słynnym niemieckim saksofonistą Klausem Doldingerem (Passport to Morocco), a także występami z Archiem Sheppem, Pharoah Sandersem i innymi muzykami.

Płyta Bekkasa pt. Makenba, nagrana z Louisem Sclavisem, Minino Garay’em i Alym Keitą otrzymała tytuł „najlepszego albumu gnawa fusion” magazynu Songlines (2010). W 2015 roku muzyk zdobył nagrodę Académie Charles Cros w Marsylii (Francja) za album Al qantara, zaś w 2018 – marokańską Wizę Muzyczną za całokształt twórczości.

Bekkas jest od 1996 roku współkierownikiem artystycznym festiwalu Jazz au Chellah w Rabacie, gdzie spotyka się i koncertuje z licznymi europejskimi muzykami jazzowymi. To tam poznał artystów, którzy weszli w skład jego nowego projektu – Magic Spirit Quartet.

© Pascale Jean-Louis

Jean-Paul Bourelly

Jean-Paul Bourelly to nowatorski, eksperymentujący gitarzysta, kompozytor i producent, po mistrzowsku łączący i modyfikujący różne style muzyczne w spójną formę ekspresji. Gęste i asertywne brzmienie jego gitary przenikają elementy bluesa i muzyki haitańskiej, zdradzając korzenie tego wychowanego w południowej dzielnicy Chicago (South Side) artysty.

Jako lider-gitarzysta Bourelly nagrał ponad 20 płyt, w tym Truth to Power, Stone Raiders (z wieloletnim partnerem scenicznym, basistą Darrylem Jonesem) oraz Boom Bop (na którym usłyszymy nieżyjącego już Gilberta Abdourahmane’a DIOP). Wkrótce ukaże się debiutancki album duetu, który tworzą Jean-Paul Bourelly oraz poeta Sadiq Bey. Artysta kontynuuje poszukiwania w dziedzinie transformacji harmoniki bluesowej oraz tworzenia dzieł w oparciu o elementy muzyki zachodnioafrykańskiej, bluesa, stanów onirycznych i odrębności groove’u.

Bourelly’ego możemy również usłyszeć na krążku Milesa Davisa Amandla oraz na płycie Reunited z Elvinem Jonesem, McCoy Tynerem i Pharaoh Sandersem. Współpracował z raperami (D-Nice), gitarzystą muzyki noise Elliottem Sharpem oraz takimi artystami jak Vernon Reid, Dennis Chambers, TM Stevens, Melvin Gibbs i Cindy Blackman. Jest także producentem albumów Cassandry Wilson. Jego studio i wytwórnia płytowa JPGotMangos stanowią bazę twórczą dla najbardziej progresywnych projektów artysty, zarówno wspólnych, jak i solowych. Przykładem może być najnowszy album Kiss the Sky oraz Hips Project – Sound and Motion in the Other-Sphere, którego premiera odbędzie się wkrótce.

Sławomir Kurkiewicz ponadto występował z takimi artystami jak Charles Lloyd, John Surman, Dino Saluzzi, David Virelles, Dayna Stephens, Joey Baron, Craig Taborn, Marilyn Mazur i wielu innych.

Weź udział

Zgłoś się do konkursu za pomocą formularza